20 věcí, které jste (možná) nevěděli o Krčském lese

máte námět na článek?

Třeba chodíte do Krčáku každý týden, nebo dokonce skoro každý den. Máte ale pocit, že o něm víte úplně všechno? Máme tu pro vás 20 zajímavostí, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Většina zajímavostí je navíc prokliknutelná, takže pokud vás některá z nich zaujme, můžete si o ní přečíst více v detailnějším článku. Stačí pouze kliknout na modře zvýrazněná slova.

 

1. Krčákem dříve vedla železnice, která zde byla postavena v 19. století. Dodnes tu najdeme několik vzpomínek na tuto zaniklou trať.

2. Na severu lesa rostou dva vzácné exempláře sekvojovce obrovského, původem z Kalifornie. Jedná se o nejmohutnější druh stromu na celé planetě.

3. V Kunraticko-michelském lese se nachází jediná hradní zřícenina na území hlavního města. V gotickém Novém hrádku zemřel král Václav IV.

4. Ve vyprávění existuje teorie, že z Nového hrádku vedla tajná podzemní chodba až do Libuše. Pokud byla někdy skutečně postavena, je dnes již bohužel ze značné části zavalená.

5. Velká část Roztylského potoka se nachází hluboko pod zemí, zasypán byl během budování stanice metra Roztyly. Zničeno bylo i koupaliště Plivátko.

6. V lese se nachází záhadná stavba schodiště, o které se dlouho nedařilo zjistit jeho původ. V tomto článku je tajemství konečně odhaleno.

7. Poblíž Kunraticko-michelského lesa se natáčel jeden hollywoodský velkofilm. Hlavní roli ztvárnil Hugh Jackman, známý například jako Wolverine z X-Menů.

8. Těsně okolo lesa povede plánovaná trasa linky D pražského metra. Jedna ze zastávek bude na mostě nad rybníkem. Ze zastávky bude výhled na Krčák.

9. Krčský les je druhou největší souvisle zalesněnou plochou na území hlavního města Prahy. Na prvním místě je Klánovický les.

10. Jde o pražský les s nejvíce nejednoznačným názvem. Nikdy se nenajde alespoň polovina obyvatel, kteří by se shodli na jednom pojmenování.

11. Nejvíce lidí les nazývá jako Krčský nebo Krčák. Ve skutečnosti se na katastrálním území Krče nachází jen zhruba dva hektary lesa z celkových 300.

12. V minulosti se v těsné blízkosti Kunraticko-michelského lesa nacházelo několik historických krčem, na zahradě jedné z nich prý sedávala i spisovatelka Božena Němcová.

13. V 19. století se na severní hranici lesa nacházela rasovna, kde bydlel a pracoval pohodný neboli antoušek, který měl na starost likvidaci uhynulých zvířat a usmrcení toulavých koček nebo psů.

14. Jedná se o jediný pražský les, kde můžete narazit na volně pobíhající muflony. Ti sem byli uměle vysazeni v šedesátých letech minulého století.

15. S návštěvností okolo 680–730 tisíc osob ročně je to nejnavštěvovanější les v Praze. Takto velký počet lidí ale představuje i celou řadu negativ pro samotný les.

16. V Krčském lese se nachází několik netradičních sportovišť. Například lesní fotbalové hřiště u srubu Gizela nebo discgolfové hřiště mezi stromy.

17. V lese se vyskytuje hned několik ochranářsky významných živočichů. Mezi nimi je například nosatec, datel černý, žluna šedá nebo strakapoud prostřední.

18. Již od roku 1934 se v lese koná tradiční závod Velká kunratická, který pokaždé láká tisíce běžců. Oblíbený závod s sebou nese ale i určitou zátěž pro samotný les.

19. Vídeňská silnice původně vedla prostředkem rybníka Labuť v severozápadní části Krčáku. Jednalo se o první uměle budovanou silnici v habsburské říši.

20. S lesem nejsou spojeny pouze pozitivní věci, ale také řada tragických událostí, jako například vraždy nebo sebevraždy. 

 

Tak schválně, kolik z těchto 20 zajímavostí jste znali? Pochlubte se a sdílejte třeba dál na sociálních sítích nebo přes e-mail, ať si svoje znalosti ozkoušejí i ostatní.