Chcete změnit okolí Krčáku? Hlasujte pro nejlepší návrhy občanů

V rámci projektu Spolu za lepší 11 se můžete zapojit do výběru návrhů, které budou financovány z participativního rozpočtu Prahy 11. Hlasování je prodlouženo až do 16. října.

Na speciálním webu můžete vybírat z celkem 19 nápadů občanů, jak zlepšit různá místa v celé Praze 11. Celá řada projektů se přitom týká bezprostředního okolí Krčského lesa, do kterého území Prahy 11 zasahuje ze severovýchodní strany.

Do druhého kola postoupilo celkem 19 projektů, které jsou rozděleny do dvou kategorií – osm malých návrhů s rozpočtem do 200 000 Kč a dalších 11 velkých návrhů, u kterých se náklady na realizaci pohybují v rozmezí 200 000 Kč až jednoho milionu. V rámci první kategorie mohou hlasující rozdělit tři kladné a jeden záporný hlas, u velkých projektů se pak rozdělují čtyři kladné a dva záporné hlasy. Každému konkrétnímu návrhu lze přitom udělit maximálně jeden bod. Zatím se zapojilo méně než tisíc lidí, takže máte velkou šanci svými hlasy ovlivnit výsledky projektu.

Návrhy z okolí Krčského lesa

 

V kategorii velkých projektů se nachází hned tři nápady na zlepšení nejbližšího okolí Krčského lesa. Ivana Hovorková například navrhuje prolézačku pro školáky, která by byla umístěna u dětského hřiště nedaleko ulice Hrabákova. Tato ulice vede až ke kraji Krčáku a prolézačka by byla od lesa vzdálená zhruba 150 metrů.

Ivana Hovorková je předkladatelkou také dalšího návrhu, který se probojoval do dalšího kola – jedná se o zastínění několika dětských hřišť na území MČ Prahy 11. Vytipována byla hřiště v ulici Vidimova, Chalupkova, Čenětická, Radimovická a Rákosníčkovo hřiště u ulice Klírova. V případě tří posledních zmíněných hřišť je navrhováno také vysázení nových stromů. K Rákosníčkovu hřišti u ulice Klírova je to od Krčského lesa jen pouhých 100 metrů. Na přesné umístění se můžete podívat v naší mapě dětských hřišť v okolí Krčáku.

Za třetím velkým projektem stojí Marek Adler, který navrhuje instalaci fitness hřiště na okraj Krčského lesa, poblíž křížení ulic U Kunratického lesa a Na Ovčíně. Fitness hřiště pro sportovce i děti by mělo být složené z jednoduchých multifunkčních prvků. Pokud by tento projekt uspěl, jednalo by se o další moderní hřiště v této lokalitě. Zhruba 1 200 metrů severozápadně odtud byla na okraji Krčského lesa letos instalována již dvě hřiště na workoutfitness.

Pokud se podíváme na kategorii malých projektů, najdeme tu dva nápady, které se týkají zlepšení okraje Krčáku, a dva projekty, jež jsou zaměřeny na celé území Prahy 11.

Předkladatelka Martina Nováková navrhuje zřízení ping-pongového stolu u již zmiňovaného dětského Rákosníčkova hřiště v ulici Klírova, kde by si mohli stolní tenis zahrát děti i dospělí.

Také autorka dalšího návrhu Alexandra Brožová by chtěla zlepšit místo mezi ulicemi Klírova a Jarníkova. Konkrétně jde o vydláždění vyšlapané pěšiny, která vede průchodem z Jarníkovy ulice k Rákosníčkovu hřišti.

Další návrh na zlepšení nejen okolí Krčského lesa, ale celé Prahy 11 předložila Tereza Křečková. Ta k projektu Dejme šanci přírodě s rozpočtem 150 000 Kč říká: „Se ztrátou biodiverzity ztrácíme nejen krásu a bohatost přírody, ale také destabilizujeme ekologické procesy. Přitom na zdravých ekosystémech závisí budoucnost lidstva. Snahou o uchování biodiverzity ochraňujeme sami sebe a naše děti. Cílem návrhu je vzdělávat okolí – formou informačních tabulí, vyvěsit ptačí a netopýří budky, ptačí krmítko, ptačí napajedlo. Zachránit staré stromy, které jsou domovem mnoha živočichů, umístit hmyzí domeček. Dále osetí části veřejných ploch luční směsí, pěstování medonosných rostlin, vysazování keřů a stromů, které poskytují jedlé plody a jsou místního původu.“

Pavla Kačenová ve svém návrhu chce zase pomocí propagačních cest lidem vpisovat do paměti, že mít psa není pouze právo, ale také povinnost po něm uklízet exkrementy. Ve vybraných parcích na území Prahy 11 tak chce například umístit informační tabule nebo nové stojany na sáčky.

Do hlasování se můžete zapojit na webu Spolu za lepší 11. Hlasování je umožněno pouze osobám starším 15 let, které bydlí nebo pracují na území Prahy 11. V závěru hlasování je třeba také zadat telefonní číslo, na které vám bude odeslán kontrolní kód. A nezapomeňte, že hlasovat je možné pouze do středy 16. října 2019.