Jak využívat pikniková místa s ohništi v Krčáku

Na celém území Krčského lesa platí přísný zákaz rozdělávání ohně. Existují však dvě výjimky – v Krčáku se totiž nachází speciální pikniková místa s veřejnými ohništi, na kterých si můžete užít letní grilovačku nebo třeba opéct buřty.

Oblíbenější ze dvou piknikových míst, a tedy také to více vytížené, naleznete přímo u srubu Gizela v blízkosti Velkého altánu ve východní části lesa, kam vede modrá a zelená turistická trasa. Kromě veřejného ohniště najdete okolo srubu Gizela také příjemné posezení, dětské hřiště se skluzavkou nebo pingpongový stůl. Rodinné grilování můžete spojit s fotbalem – s dětmi si tu zakopete na bránu přímo na sousedním lesním fotbalovém hřišti.

Druhé piknikové místo je už trochu hlouběji v lese, konkrétně na nejzápadnějším bodě zelené turistické trasy, jen kousek od známého vyhlídkového místa na sídliště Krč a Lhotku. Součástí griloviště je několik dřevěných lavic a také krytý altán pro případné ukrytí při nečekaném dešti. Kde obě pikniková místa hledat, vám prozradí naše interaktivní mapa.

Ačkoliv na těchto místech lze oheň legálně rozdělat, stále je třeba mít na paměti, že se nacházíte v lese, což znamená nutnost dodržet několik důležitých pravidel. Pikniková místa by měla sloužit primárně jednotlivcům a malým skupinkám, v žádném případě se tedy nejedná o místa vhodná pro velká shromáždění. Dřevo na oheň si musí zájemci přinést vlastní a též je třeba počítat s tím, že dané místo může být již obsazeno, neboť rezervaci si udělat nelze. Při nevhodných povětrnostních a klimatických podmínkách může být použití piknikového místa zakázáno. Je tak třeba se vždy řídit provozním řádem i selským rozumem.

Například aktuálně od pátku 7. července 2023 do odvolání platí na území hlavního města zákaz rozdělávání ohňů. Na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před nebezpečím požárů pro území metropole platí nařízení omezující rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Omezení tedy platí i pro griloviště v Krčském lese!

Více informací k tomu, jak správně využívat pikniková místa v Krčském lese i dalších rekreačních oblastech v Praze najdete na stránkách Lesů hl. m. Prahy.