Krčák a jeho okolí čekají jarní úklidové akce

Letošní jaro už klepe na dveře a s ním můžeme vyhlížet i pravidelné úklidové akce, které se konají po celé republice. Výjimkou nebude ani Krčský les, na který se dobrovolníci zaměří na přelomu března a dubna.

Hromadné úklidové akce jsou v Česku spojené především se dvěma organizacemi – Českým svazem ochránců přírody, který pořádá akci Ukliďme svět, a spolkem Ukliďme Česko, který zase koordinuje akci pod názvem Ukliďme Česko.

Termín pro jarní akci Ukliďme svět je stanoven na sobotu 26. března. Hlavním jarním úklidovým dnem druhé akce Ukliďme Česko bude v roce 2022 sobota 2. dubna. K 22. únoru je zatím registrováno 1350 hromadných úklidů po celé zemi.

Registrace termínů a míst na obě události jsou už spuštěné. Žádosti o pytle a rukavice od Českého svazu ochránců přírody končí ale už 1. března. V případě druhé akce lze o materiál žádat ještě o něco déle. Podmínkou je zaregistrace akce webu Ukliďme Česko a nejpozději do 15. března v administraci vytvořeného úklidu vyplnit formulář s žádostí o balíček s úklidovými pomůckami.

Na webových stránkách obou akcí můžete stále přihlásit svůj vlastní úklid kdekoliv v Krčském lese nebo jeho okolí. Stejně tak se můžete přidat k již existujícím akcím, třeba v okolí vašeho bydliště. 26. 3. se například uskuteční hromadný úklid Zeleného údolí. V týdnu od 28. 3. do 1. 4. plánuje ScioŠkola Chodov uklízet okolí školy na Chodově a Roztylech, spolu s částí Krčského lesa.

Na sobotu 26. 3. připravuje vlastní akci také radnice MČ Praha-Kunratice, která se chystá zaměřit na Kunratický les, okolí rybníků a zámeckou oboru bažantnici. V 9 hodin ráno budou v budově radnice dobrovolníkům vydány pytle a rukavice. Nasbíraný odpad stačí pak nechat u odpadkových košů, jejich odvoz na skládku už zajistí kunratická radnice.

„Nezbývá než poděkovat dobrovolníkům, občanským spolkům a organizacím za zapojení se do kampaně a pomoc při úklidu. Je to další krok k ochraně životního prostředí v Kunraticích,“ říká k akci místostarosta Kunratic Ivan Hýža.