Netopýři v Krčáku se probudili ze zimního spánku

Třebaže se netopýří v listopadu ukládají k zimnímu spánku, který trvá až do března, zahlédnout je v Krčském lese můžete i nyní v lednu. A to dokonce i za bílého dne. Proč se netopýři probouzejí z hibernace a jak bychom se při setkání s těmito neúnavnými nočními lovci hmyzu měli chovat?

Mohlo by se zdát, že nynější aktivita netopýrů souvisí především s letošní mírnou zimou. Ačkoliv je to jedním z hlavních důvodů, jak nám ale objasnili odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů, není zimní probouzení pro netopýry úplně neobvyklé: „Každý netopýr se občas vzbudí, aby vykonal potřebu nebo se napil. Pokud se venku oteplí a objeví se hmyz, využívají toho zvláště otužilejší druhy, jako je například netopýr rezavý, a loví potravu, aby doplnili energii na další zimování.“

Pokud se netopýři během přerušení zimního spánku vydají na lov, činí tak spíše přes den, kdy jsou jejich šance na kořist vyšší.

Dalším důvodem k probuzení může být hledání nového, lépe vyhovujícího úkrytu k přezimování. Zatímco některé druhy netopýrů dávají přednost podzemním prostorám, jiným jako zimoviště slouží různé štěrbiny nebo pukliny mezi kameny.

Netopýři jsou během zimního období velmi zranitelní. Probouzení z hibernace je pro tyto užitečné tvory energeticky velmi náročné a dochází-li k němu příliš často, může jet stát život.

Narazíme-li při svých zimních toulkách Krčákem na zimujícího netopýra, je důležité jej proto nerušit ze spánku. Jejich pozorování si budeme moci dosyta užít během letních nocí, kdy se zde žijící druhy s oblibou prohání údolím Kunratického potoka a vyráží na lov například do okolí rybníku Labuť nebo na opačnou stranu lesa k Dolnomlýnskému rybníku.