Netradiční poníkový vlek u Krčského lesa

Že teď vleky nejezdí? Jak které! V parku Nové Roztyly u Krčského lesa se děti povozily za poníkem. Potkat ho tam můžete i vy.

Poníkem na fotkách je osmnáctiletá Sára. Spolu s ní je na zahradě u Krčského lesa chován ještě jeden další poník – třicetiletá Míša. Jejich majitelkou je paní Zelenková, která je občas oba bere do parku Nové Roztyly, aby si trochu zaběhali a vybili svoji energii.

Fotky byly pořízeny během druhé poloviny ledna, kdy paní Zelenková na vycházce potkala skupinku dětí, které šly bobovat. A zábava na sebe nenechala dlouho čekat. Boby se zapřáhly za sebe a připojily k sáňkám za poníkem a všichni vyrazili na projížďku po parku na okraji Krčáku.

Možná si teď říkáte, jestli to není pro poníka trápení, ale nemusíte se být – samotnou Sáru tahání velmi baví. Navíc se jedná o křížence se shetlandským poníkem, kteří se často využívají v zápřahovém sportu dětí i dospělých, kdy za sebou vozí malý dvoukolový kočár. Díky své velikosti se v minulosti dokonce využívali v anglických dolech.

Děti naštěstí neváží tolik, co kočáry nebo těžké vozy v dolech, a tak se můžou poníci vyblbnout a děti si také přijdou na své.

Když bude sníh, neváhejte i vy s dětmi vyrazit bobovat ke Krčskému lesu. Při troše štěstí v parku Nové Roztyly některého z poníků potkáte. Pak se stačí zeptat, paní Zelenková děti ráda sveze.

 

 

Důležité je však pamatovat jedno – poníky rozhodně sami nekrmte a určitě jim nenoste ani žádné pečivo. Při neznalosti vhodné potravy se může dobrý skutek rychle proměnit na vážné zdravotní problémy, ba dokonce smrt, což hrozí u chovných i volně žijících zvířat. Nejen v Krčském lese takto v minulosti uhynula spousta zvěře – například v roce 2017 zabilo pečivo srnce právě v Krčáku, o dva roky později na nerespektování zákazu krmení doplatil tříletý daněk Alfons.

Nejlepší je se krmení zcela vyhnout, v opačném případě své úmysly vždy konzultovat s majitelem nebo místní organizací, která má místo na starost – v případě Krčského lesa jde o Lesy hl. m. Prahy. Doporučujeme také přečíst náš starší článek, ve kterém radíme, čím krmit a čím nekrmit zvěř v Krčáku.

V případě poníka Sáry je navíc krmení ještě rizikovější, zápolí totiž hned s několika druhy alergií. Zajímavý je i její příběh – zachráněna byla totiž přímo z jatek. Je tak úžasné, že se nakonec kobylka dostala do dobrých rukou, které se o ní umí postarat a poník teď kromě toho může vykouzlit úsměv na tváři spoustě dětem.