Pořiďte si vánoční stromek, který můžete po svátcích zasadit v Krčáku

Oslavte letošní Vánoce se stromečkem, který nemusíte po svátcích vyhodit do popelnice. Šestý ročník projektu Vánoční jedlička s budoucností nabízí ke koupi za 150 Kč živý stromek v květináči, který můžete na jaře vysadit v Krčském lese.

Vánoční jedličky s budoucností zahájily letos prodej v úterý 22. listopadu 2022. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které možná nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic.

Letos organizace Lesy hl. m. Prahy připravila do prodeje celkem 1 000 jedliček, které budete moct na jaře 2023 vysadit u sebe na zahradě nebo přímo do lesa mezi ostatní stromy, třeba při příležitosti akce Den pro jedličku, která se v Krčském lese uskuteční 1. dubna 2023.

Zhruba půlmetrové stromky jsou vypěstované v lesní školce v Čimickém háji, kde se již několik let pěstují jehličnaté i listnaté sazenice, které pak míří do Krčáku a dalších pražských lesů. 

 

Z obýváku do Krčáku

Při dodržení správného postupu (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti) by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech. A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese.

 

 

Ten, kdo nedisponuje zahradou, kam by jedličku po zimě mohl zasadit, anebo ten, kdo chce stromku věnovat úplnou svobodu, může jej na jaře 2023 vzít do lesa na akci Den pro jedličku, na níž se budou bývalé vánoční jedličky pod dohledem lesníků vysazovat.

Cena za stromek je 150 Kč. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat. Další podrobné informace včetně prodejních míst naleznete na stránkách organizace Lesy hl. m. Prahy.

 

Návrat jedle bělokoré do lesů

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím. Výsadba mladých sazenic pomáhá postupně jedli bělokorou do české přírody zase vracet. Její sazenice jsou pravidelně součástí každoročních výsadeb v pražských lesích.