Startuje prodej vánočních stromků, které lze zasadit v Krčáku

Pokud chcete tento rok oslavit Vánoce se stromečkem, který nemusíte v lednu vyhodit, neváhejte se zapojit do sedmého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností. V rámci něj jsou za 150 Kč k dispozici stovky živých stromků v květináčích, který je možné na jaře vysadit v Krčském lese.

Sedmý ročník projektu Lesů hl. m. Prahy startuje ve středu 22. listopadu 2023. Stejně jako v předchozích letech budou v prodeji speciální vánoční jedličky v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které možná nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic.

 

Zasaďte svůj vánoční stromek v Krčáku

Letos Lesy hl. m. Prahy dávají do prodeje celkem 700 jedliček, které budete moci na jaře 2024 vysadit přímo do lesa mezi ostatní stromy, například při příležitosti Dne pro jedličku v Krčském lese. Ta proběhne v neděli 24. března 2024.

Při dodržení správného postupu (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti) by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech. A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese.

Od středy 22. 11. 2023 si jedličku můžete za 150 Kč zakoupit na některém z prodejních míst Lesů hl. m. Prahy v různých částech hlavního města, jejich seznam a další podrobnosti k akci naleznete zde.

 

Návrat královny českých lesů

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím. Výsadba mladých sazenic pomáhá postupně jedli bělokorou do české přírody zase vracet. Její sazenice jsou pravidelně součástí každoročních výsadeb v pražských lesích.