Včelařem na zkoušku. V Krčáku vzniká komunitní včelnice

Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení? Příležitost si vše vyzkoušet pod odborným dohledem budete mít přímo v Krčském lese.

V květnu 2022 bude zahájen druhý ročník projektu komunitní včelnice, který se letos kromě ekocentra Prales rozšíří také do Kunraticko-michelského lesa, konkrétně do včelice u rybníka Labuť v severozápadní části lesa. Během této akce si můžete pronajmout jeden z úlů se včelstvem v produkční síle a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely v praxi vypadá. Současně se můžete spolehnout na pomoc a odborné rady zkušených včelařů.

Zájemci se mohou hlásit až do 6. 5. 2022, hned poté v týdnu od 9. 5. bude následovat úvodní seminář. Není tak příliš času na rozmyšlení, navíc je počet nabízených úlů omezený. S přihláškami do projektu komunitní včelnice i s dotazy se neváhejte obracet na Kateřinu Jeníčkovou z organizace Lesy hl. m. Prahy na telefonním čísle 771 230 241 nebo na e-mailu jenickova@lesy-praha.cz.

 

 

Organizace Lesy hl. m. Prahy se včelaření věnuje již od roku 2011, kdy zahájila projekt Návrat včel do pražských lesů a začala zakládat či obnovovat včelnice na různých místech v pražské přírodě. Věnuje se nejen chovu včel, ale také zpracování medu a vosku a včelařským ekovýchovným programům.

Od roku 2021 v rámci projektu komunitní včelnice nabízí Lesy hl. m. Prahy k pronájmu úly, se kterými si lze od května do prosince chov včel s odbornou podporou osobně vyzkoušet. Pronájem jednoho úlu se včelstvem činí 10 000 Kč. V ceně je plně vybavený úl typu ⅔ Langstroth s náhradními nástavky, vybavení na získávání medu a 5 kg vlastnoručně vytočeného medu, ke kterému letos nově získáte i vlastní etikety s vaším jménem.

Komunitním včelařům Lesy hl. m. Prahy zajistí také úvodní seminář na téma péče o včelstvo a podle potřeby průběžné konzultace s vlastním včelařem či kontroly na včelnici. Zájemci se mohou zúčastnit také exkurze do zázemí včelařského provozu – do medárny, kde se zpracovává nejen med, ale také včelí vosk. Více podrobností o projektu komunitní včelnice najdete přímo na stránkách organizace Lesy hl. m. Prahy.