Krmítka se nachází nejčastěji u hlavních cest a turistických tras. V letošním a loňském roce jich také několik přibylo v parku Nové Roztyly, o čemž jsme psali například zde. Dejte ale pozor na to, co do krmítek dáváte.
I dobrá vůle s sebou může nést špatné následky, ne každé krmivo je totiž pro ptactvo ideální. Raději si nejdříve nastudujte náš přehled, ať víte, co do krmítek patří a čemu se raději vyhnout.
Co je vhodné?
- Směsi drcených ořechů (lískové či vyloupané vlašské)
- Slunečnicová semínka
- Semínka máku či prosa
- Ječmen nebo pšenice
- Kukuřice
- Jablka
- Sušené šípky či jeřabiny
- Lůj (bez soli)
Co rozhodně vhodné není?
- Pečivo (ani čerstvé, ani tvrdé)
- Sladkosti
- Cukroví
- Těstoviny
- Uzeniny
- Solené a kořeněné potraviny
- Zkažené potraviny
V případě, že ptáčkům zakoupíte lojové koule v síťkách, nezapomeňte je ze sítěk vybalit. V opačném případě hrozí, že se do nich ptáčci zachytí svými drápky a nemusí se již vymotat, v nejhorším případě pak uhynou. Popadané síťky na zemi pak mohou vyčmuchovat jiní živočichové, pro které je jejich pozření taktéž velmi nebezpečné. Pokud na takové síťky v lese narazíte, neváhejte je posbírat a vyhodit.
Krmení můžete navíc spojit se sčítáním ptáků v rámci tradiční akce Ptačí hodinka, kterou pořádá Česká společnost ornitologická. Sčítání se uskuteční v termínu 8. – 10. ledna 2021 a zúčastnit se můžete nejen v Krčském lese, ale po celém Česku, včetně třeba vaší zahrady nebo balkónu.
A pokud byste chtěli přinést něco k snědku i muflonům nebo srnkám, můžete určitě také. Krmelců najdete v lokalitě Krčského lesa hned několik, o ty přímo v lese se stará organizace Lesy hl. m. Prahy. Další se pak nachází například v parku Nové Roztyly, kam během Vánoc seno doplňovala společnost Passerinvest Group, která o park pečuje. I krmení zvěře v Krčském lese má ale jasná pravidla, a proto doporučujeme nejdříve kouknout na tento článek, kde najdete spoustu rad a tipů, čím a jak volně žijící zvířata i ta v zookoutcích v Krčáku krmit.