Kdy se opět otevře srub Gizela v Krčáku?

V minulosti vyhledávaný srub Gizela s venkovním grilováním a fotbalovým hřištěm, který se nachází ve východní části Krčského lesa, je již roky uzavřen. Jak to vypadá s jeho dalším využitím?

Ještě před pár lety se u srubu Gizela na drobné občerstvení nebo limonádu stavovali výletníci při procházkách Kunraticko-michelským lesem. Přímo u srubu, který na místě původní vyhořelé stavby vznikl v roce 2013, se pak nachází také dětské hřiště, pingpongový stůl, ohniště nebo originální lesní fotbalové hřiště. Konaly se zde i pravidelné akce, například v roce 2017 legendární koncert kapely Sto zvířat.

Srub Gizela však již roky provázejí táhlé právní spory v souvislosti s potřebnými povoleními ke stavbě. V roce 2021 začala MČ Praha 11 usilovat o svěření srubu do působnosti městské části, aby mohlo být rozhodnuto o jeho budoucím využití. Stavba se totiž nachází na pozemku hlavního města.

„Při přípravě podkladů k žádosti o převedení srubu do působnosti MČ Praha 11 se objevila skutečnost, že pozemek pod srubem a jeho okolí, není oddělen od pozemku, který tvoří Kunratický les jako celek. Bylo tedy třeba řešit i tento problém,“ popisuje v nedávném prohlášení další komplikaci tehdejší místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke. Během let 2021 a 2022 byly připraveny podklady k žádosti o svěření srubu do správy MČ Praha 11, aby mohla být stavba dodatečně zkolaudována. Po schválení návrhu pražskou radou byl materiál na nedávném únorovém jednání zastupitelstva Prahy 11 konečně též odsouhlasen.

„Musím však upozornit, a říkám to ze zkušenosti zastupitele hl. m. Prahy a člena majetkového výboru hl. m. Prahy, že samotná žádost o svěření automaticky neznamená, že jí bude vyhověno. Nutným předpokladem pro úspěšné vyřízení je představení vize, jakým způsobem bude městská část srub využívat, a k jakému účelu bude sloužit,“ doplňuje Sedeke, který věří, že se nové radě podaří připravit takový návrh, který bude dávat smysl, a srub Gizela bude zase brzy v provozu. Celý proces se však může protáhnout i na několik dalších měsíců.

Než se situace se srubem Gizela vyjasní, budou si muset návštěvníci Krčáku vystačit s ostatními restauracemi, hospůdkami a podniky v lese a jeho okolí. Těch se zde naštěstí nachází celá řada – prohlédnout si je můžete například v naší interaktivní mapě nebo v článku o historii nejstarších lesních restaurací, z nichž je hned několik stále v provozu.