Sekvojovec dosahuje výšky bezmála 100 metrů, obvod jeho kmenu se pohybuje mnohdy mezi 15 až 30 metry a váha se u největších jedinců odhaduje až na neuvěřitelných 2 000 tun. To je pro představu přibližně tisíc osobních aut. Úctyhodné nejsou pouze rozměry těchto gigantů, ale také jejich stáří. Některé exempláře sekvojovce obrovského se mohou dožít 2 000 až 3 000 let.
Tisícitunový rekordman
Pro evropskou civilizaci byl tento strom až do roku 1841 zcela neznámý, k jeho objevení došlo před necelými 200 lety v Severní Americe. Ačkoliv poté byl převážen a šířen po celé Evropě, nejvíce těchto stromů stále nalezneme v americké Kalifornii. Tam také sídlí absolutní rekordman. K vidění je v národním parku Sequoia a váží zhruba 2 150 tun.
V České republice je sekvojovec obrovský poměrně vzácný. Na celém území nalezneme pouze pár vzrostlých kusů. Dva přibližně čtyřicetimetrové sekvojovce rostou v Ratměřicích na Benešovsku, jeden o něco nižší kus se nachází v Chabaních u Uherského Hradiště, přibližně stejně vysoký kus (tedy cca 33 metrů) je také v Kravsku v okrese Znojmo. K vidění je sekvojovec také v Zoologické a botanické zahradě města Plzně a ve vlašimském zámeckém parku, kde roste přibližně devítimetrový potomek sekvojovců z ratměřického parku. Ten byl v roce 2015 přesazen ze svého původního místa u rodinného domku na Vorlině. Jeho původní majitel tu na začátku tohoto století zasadil sazeničku, aniž by přesně věděl, o jaký strom se vlastně jedná. Sekvojovec ale začal rychle růst, mohutnět a v budoucnu mohl ohrozit i stabilitu domu. Po domluvě byl pak pomocí speciálního stroje převezen do zámeckého parku, kde již rostou tři další jen o něco nižší sekvojovce.
V současné době je však možné si volně pořídit semínka, nebo dokonce malou rostlinku sekvojovce obrovského. Pár menších stromů je tak k vidění i na dalších místech po republice, včetně soukromých pozemků a zahrad. Jeden sekvojovec zasadil v roce 2013 na pozemcích zámku v Lánech i prezident Miloš Zeman. Při sázení je ale dobré si pořádně promyslet místo – za 20 let může strom dorůst výšky až dvaceti metrů.
Kde sekvojovce v Krčáku najít?
V Praze se můžete pohledem na tyto vzácné stromy pokochat v Krčském lese, kde tři kusy zasadil v roce 1954 tehdejší lesník pan Kučera. Za tu dobu stihly sekvojovce obrovské v Krčáku dorůst výšky přibližně 35 metrů, což je oproti jedincům v USA stále o dost méně. Už tak jsou to ale krásné majestátní stromy. Dva památné sekvojovce zde naleznete u nejsevernějšího dětského hřiště, jen pár desítek metrů od hotelu Nosál a restaurace Za Větrem. Nejkratší cesta sem pomocí městské hromadné dopravy vede ze stanice metra Roztyly, případně z druhé strany – z autobusové zastávky U Labutě. Dětské hřiště tu leží na žluté turistické trase a cyklostezce A22. Jeden další sekvojovec se pak nelézá jižněji u hájenky.
Sekvojovce a sekvoje
Zajímavostí na závěr je, že sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) je jediným zástupcem rodu sekvojovec. Jeho nejbližším příbuzným z čeledi cypřišovité je sekvoj vždyzelená (Sequoia sempervirens), která je zase jediným zástupcem rodu sekvoj. A právě sekvoj vždyzelená je rekordmanem, co se týče výšky. V roce 2006 byl v kalifornském národním parku objeven nejvyšší strom na celém světě – sekvoj vždyzelená s výškou 116 metrů. To je více než výška střechy nejvyšších dvou budov v České republice: AZ Tower v Brně se 111 metry a City Tower v Praze se 109 metry, případně libereckého vysílače na Ještědu, který má necelých 100 metrů.