Sedm tipů na (nejen) zimní aktivity s dětmi v Krčáku

Už si nevíte rady, jak zabavit děti v zimě? Stavění sněhuláka, sáňkování nebo koulovačka je nebaví? Zajděte s nimi do Krčáku! Sepsali jsme pro vás pár tipů na zimní aktivity do sněhu i bláta, které zabaví jak vás, tak i ty nejmenší.

Sněhové bludiště

Ve sněhu nemusíte dělat jen andělíčky. Najděte nějaký větší klacík, kterým do sněhu namalujete například panáka nebo piškvorky. Další možností je ze svých stop vytvořit sněhové bludiště a zabavit tak děti hledáním správné cesty od startu do cíle, ve kterém na ně může čekat nějaké překvapení.

 

Telefon, Krčák a mnoho zábavy

Půjčujete dětem telefon a pak na něm naleznete zajímavé momentky a hádáte, co to vlastně vyfotily? Máme pro vás skvělý tip! Půjčte dětem telefon nebo fotoaparát a až se vrátíte z procházky po Krčském lese domů uspořádejte hádankářskou soutěž. Uvidíte, že i pro vás budou některé zachycené detaily překvapivé, a ne snadno rozpoznatelné, protože v Krčáku žije spousty živočichů a roste mnoho zajímavých stromů či rostlin. Přikládáme vám odkaz na naši interaktivní mapu, která by vám v rozeznání některých druhů stromů mohla pomoci – seznam vzácných stromů v Krčkém lese.

 

 

Házení do terče

Něco jako koulovaná, ale nikdo nepřijde k úrazu! Do sněhu nakreslete terč, který bude cílem. Vytvořte sněhové koule, můžete začít s menším počtem a počet postupně navyšovat. Dětí se pak následně ptáte, kolik koulí je v kruhu a kolik dopadlo vedle. Tato aktivita se nemusí dělat jen, když napadne sníh, takový terč se dá namalovat například do hlíny nebo bláta a místo sněhových koulí házet šišky.

 

Kde žijí skřítci a víly? No přeci v Krčáku!

K této aktivitě vám bude stačit jen najít pěkný strom, materiál z lesa a dětská fantazie. Ke stavbě použijte vše, co vás a vaše děti zaujme – od klacíků, mechu, kůry nebo šišek. Neváhejte nám pak zaslat fotku, jak se vašim dětem podařilo lesní domeček postavit.

 

Kouzlo sněhových vloček

Sněhová vločka jako otisk našich prstů – každá je jiná. Na procházku do Krčáku si s sebou vezměte lupu a pozorujte různé tvary a velikosti sněhových vloček. Můžete v aktivitě pokračovat i doma, kdy děti budou malovat nebo vystřihovat různé tvary vloček, které se jim nejvíce líbily.  

 

 

Po stopách zvířat

Vydejte se po stopách zvířat a pamatujte, že nejen nohy dělají stopy. Pokuste se pátrat po různých známkách, kde se zvířátka mohla nacházet. Hledejte okousané šišky, vyhloubené nory, díry ve stromech nebo ptačí peří. A při tom hádejte, jakým zvířatům asi patří. Tuto aktivitu můžete s dětmi dělat také, když není venku sníh, neboť v hlíně nebo blátě jsou stopy zvířat krásně vidět!

 

Výroba přírodních krmítek

Tato aktivita zabaví vaše děti minimálně na dvě návštěvy Krčáku. Nejdříve totiž musíte vybrat tu správnou šišku při první návštěvě. Z té si pak doma připravíte přírodní krmítko. Na šišku připevněte provázek, potřete tukem, arašídovým máslem apod. a následně obalte ve směsi semínek – a je hotovo! Při další návštěvě Krčského lesa takové přírodní krmítko vezměte a pověsíte s dětmi na strom, který se vám bude nejvíce líbit. Při této aktivitě také můžete dětem ukázat druhy ptáků, kteří u nás přes zimu zůstávají a neodlétají do teplých krajin. Připomínáme vám zde náš dříve napsaný článek o základních pravidlech krmení zvěře v Krčském lese.

 

Další tipy naleznete také v našem článku 10 AKTIVIT A HER PRO DĚTI V KRČÁKU.