Jak se žije dětem v lesní mateřské škole u Krčáku

Věděli jste, že se na samém kraji Krčského lesa nachází klub Lesnění, který funguje v duchu lesních mateřských škol? Děti zde tráví skoro každé dopoledne v Krčáku a ve zbytku dne si hrají nebo tvoří v jurtě u lesa. Pojďme se na toto kouzelné místo podívat.

„Nechci být dotěrná,“ řekla Sova při pohledu na spícího Klokánka, „ale není on trochu… jak bych to řekla… špinavý?“
„Děti by neměly být příliš čisté,“ vysvětlila jí Klokanice. „Nebo příliš hodné. Tedy chci říct, že samozřejmě mohou být, ale pak jsou nešťastné. A to bychom nechtěli, že?“
(z knihy Medvídek Pú; A. A. Milne)

Na jižním okraji Krčského lesa již čtvrtým rokem sídlí v Kunraticích dětský klub Lesnění. Pracuje obdobně jako lesní mateřská školka. Zázemí má v mongolském pasteveckém stanu jurtě na zahradě rodinného domu přímo u lesa. Každé ráno se zde schází parta 16 děti od tří do šesti let, aby zažili nová dobrodružství. Na dopoledne většinou odchází do lesa, protože ten je skvělá herna i učebnice plná nejrůznějších podnětů a příležitostí. Celé dopoledne si pak hrají, staví, vyrábějí, překonávají nejrůznější překážky, zkoumají a objevují… a hodně toho přitom nachodí. Nerozhází je žádný terén ani žádné počasí. Stačí, když jim maminky dají kvalitní vybavení a oblečení, které si mohou ušpinit a s nadšením si užívají i déšť, louže, bláto nebo sníh, led a mráz.

 

Krčský les mají prochozený křížem krážem. Poznávají v něm mnoho vzácných živočichů a rostlin a mají v něm i svá pojmenovaná tajná místa. Pobyt v přírodě jim během roku doplňují nejrůznější návštěvy divadel, výstav a jiných kulturních akcí, výlety na hezká místa a exkurze za zajímavými lidmi. Kromě toho tvoří různé výrobky a výtvarná díla, zpívají, slaví tradiční svátky a někdy si samy vaří.

Do jurty se vrací až na oběd. V jurtě se mohou i ohřát, tvořit, převléci se do náhradního oblečení, zalézt si do svého spacáku na čtení pohádky a odpolední odpočinek. Nejstarší předškoláci tu také u stolků trénují dovednosti potřebné k zápisu do školy. Děti se v Lesnění učí velké samostatnosti, zodpovědnosti, ale také kamarádství a vzájemné pomoci. Doprovázejí je vždy dva pedagogové (mohou to být Péťa, Terka nebo Dan) a někdy i dva pejsci - canisterapeutické sheltie Skot a Fin. Tým doplňuje paní domácí Martina, která je také klubovou pedagožkou, která je však momentálně na rodičovské dovolené.

 

Více se o Lesnění můžete dozvědět na jeho krásně zpracovaných internetových stránkách www.lesneni.cz. Klub můžete také do 28. listopadu podpořit prostřednictvím crowdfundingové kampaně na portálu Hithit, kde se Lesnění pomocí sbírky snaží získat prostředky na vybudování zastřešené verandy, aby kvůli počasí nemusely děti stěhovat stolečky a židličky z jurty ven a zase zpět. Za to, že dětem pomůžete vylepšit zázemí klubu Lesnění, si navíc můžete vybrat některou z mnohých odměn podle výše příspěvku. Jsme si jistí, že si z bohaté nabídky určitě něco vyberete. Najdete tu například domácí marmelády, zrnkovou kávu z domácí pražírny, mrkvance, křížaly, medy,  domácí cukroví, kurzy jógy, obrázkovou kuchařku, lekce lezení nebo třeba podrobnou mapu Krčského lesa. My jsme již za společnost Passerinvest Group na projekt také přispěli, pomozte i vy! Ale pozor, kampaň končí již za pár dní a stále zbývá vybrat posledních deset procent. Více informací o sbírce a odměnách najdete zde.