Kam v Praze na výlet s kočárkem

Praha má ze všech světových metropolí největší podíl přírodních ploch. Je tedy zřejmé, že si můžete opravdu velmi dobře vybírat z míst, kam vyrazit na výlet. Kam se ale dostanete nejjednodušeji s kočárkem?

Přírodní nebo uměle vytvořené zelené plochy tvoří v hlavním městě přes 56 % jeho celkové rozlohy, což je mnohem více než v kterékoliv jiné metropoli na světě. Z toho jen lesy tvoří přibližně 10 % území města. Celková výměra všech lesů, parků, zahrad a další zeleně v Praze pak představuje tisíce hektarů a na jednoho obyvatele připadá neuvěřitelných 220 metrů čtverečních těchto zelených ploch.

 

Výlety na celé odpoledne

V tomto článku se však nebudeme věnovat ani tak zahradám a malým parkům, ale zaměříme se spíše na větší lesy a lesoparky, kam můžete klidně vyrazit na půldenní výlet, aniž byste museli kličkovat stále dokola sem a tam. Současně počítáme s tím, že se spíše než autem budete přepravovat městskou hromadnou dopravou.

Mezi největší a také nejoblíbenější místa patří například Divoká Šárka, Prokopské údolí, Modřanská rokle, Stromovka, obora Hvězda, Letenská pláň nebo Krčský les, který se skládá z Kunratického a Michelského lesa. Srovnání velikosti jednotlivých lesů jsme se věnovali již v tomto článku, kde mimo jiné zmiňujeme, že největším pražským lesem je ten Klánovický. Tento les je ale pro skoro všechny, kromě místních, poměrně z ruky a dopravit se tam městskou hromadnou dopravou může znamenat více než hodinovou cestu s několika přestupy.

 

Oblíbené lokality

Vhodnější variantou je tedy například Modřanská rokle, která je vesměs rovinatá, jen místy lehce kopcovitá. Dostupnost je už o něco lepší, pokud ale nebydlíte v okolí, cesta sem může být také na déle. V okolí najdete zastávky autobusů i tramvají, které ale nejsou všechny nízkopodlažní. Nevýhodou je také to, že se zde nenachází žádná okružní trasa – zhruba tři a půl kilometrů dlouhou cestu tak musíte jít zase zpět.

Další možností je trasa po naučné stezce v Chuchelském háji z Velké do Malé Chuchle. Trasa je podobně dlouhá jako v Modřanské rokli, ale o něco náročnější. Terén je z velké části lehce kopcovitý a vhodnější spíše pro terénní či sportovní kočárky s pevnými koly. A opět musíte počítat s nějakým časem na přepravu, neboť se sem dostanete pouze autobusem.

O něco přívětivější je svým terénem Prokopské údolí, kde se nachází několik kilometrů tras. Dostat se sem můžete autobusem nebo vlakem z trochu vzdálenější stanice železnice Praha-Hlubočepy.

Velice oblíbeným místem je samozřejmě také Divoká Šárka, kam se můžete jednoduše dostat tramvají. Nejbližší stanice metra je bohužel poměrně daleko. Divoká Šárka s pouze mírně kopcovitým terénem je vhodná na několikahodinové procházky. Při teplejších letních dnech ale počítejte s tím, že značná část trasy bude na přímém sluníčku.

 

 

Nejlepší místo na výlety s kočárkem

Vzhledem k tomu, že se tento článek nachází na stránkách online magazínu Krčák žije, nemůžeme samozřejmě opomenout Krčský les nebo – pokud používáte jiný název – Kunratický a Michelský les. Ten je dle našeho názoru na procházky s kočárkem ze všech pražských lesů ten nejlepší. Zde je pár důvodů:

 

Jednoduchá dostupnost

Do Krčského lesa se kromě auta dostanete velmi pohodlně i městskou hromadnou dopravou. Po celém obvodu jsou rozmístěny autobusové zastávky, takže můžete začít nebo skončit prakticky kdekoliv. Jen sto metrů od Krčáku je nejbližší stanice metra Roztyly – ta je navíc od roku 2015 vybavená výtahem. Ani z další bezbariérové stanice Chodov to do lesa není daleko, dostanete se sem za pár minut. A výhledově ještě z druhé strany lesa přibudou stanice chystané linky D. Pokud to máte rychleji vlakem, můžete vystoupit v železniční stanici Praha-Krč, ze které se do Krčáku dostanete za dvacet minut. Trasu naleznete zde.

 

Desítky kilometrů tras

Velkou výhodou Krčáku je, že se zde nachází více než padesát kilometrů všech možných cest a stezek, takže nemusíte pokaždé chodit stejnou trasou. Samozřejmě ne každá je přizpůsobená pro kočárky a záleží tak na tom, jaký přesně povoz máte a jaká náročnost terénu vám vyhovuje. Všechny hlavní trasy ale zvládnete s kočárkem relativně dobře. Jestli vám vyhovuje spíše asfalt, můžete se vydat dokonce i po speciální vozíčkářské stezce, která vede křížem krážem přes les. Pokud vám nevadí přírodní terén, můžete využít hned několika variant okružních tras, které jsou v rozmezí tří až patnácti kilometrů. Na ty nejznámější se můžete podívat v naší interaktivní mapě. Dávejte jen velký pozor na cyklisty na cyklotrasách!

 

Hřiště na každém kroku

V Krčském lese a jeho nebližším okolí se navíc nachází více než dvacet dětských hřišť a nejrůznějších sportovišť. Pokud se tedy na výlet vydáte se staršími ratolestmi, jistě oceníte množství těchto zastávek, které jsou ze značné části přímo v lese, takže také kryté korunami stromů před žárem slunečních paprsků. Na mapu dětských hřišť se můžete podívat zde a na mapu sportovišť zase zde. Pokud by vás lákalo probádat i méně obvyklá místa nebo třeba zříceninu Nového hrádku z 15. století, podívejte se na přehled turistických cílů zde. Po modré stezce se k této gotické zřícenině jednosměrně dostanete i s bytelnějším kočárkem.

 

 

Spousta dalších plusů

Když vám po náročném výletu vyhládne, můžete zamířit do některé z restaurací, které se nacházejí na obou stranách Krčáku. Na jedné z tras se můžete dočíst zajímavosti o lese a jeho živočiších na naučné stezce nebo svůj výlet můžete protáhnout až do Kunratic. V Krčském lese najdete také zookoutky, piknikové místo s veřejným ohništěm, několik rybníků, jezírek, potoků a také vzácné stromy. Při nečekané přeháňce přijde vhod i více než desítka altánů a dalších přístřešků.

Že jste s kočárkem v Krčáku ještě nebyli? Pak je načase to co nejdříve napravit! Jak se vám výlet líbil, nám pak můžete dát vědět na info@krcakzije.cz nebo na naší facebookové stránce.