Hřiště a sportoviště v Krčáku

Krčák je oblíbený nejen výletníky, pejskaři, běžci či cyklisty, mnohé sem láká i další sportovní vyžití. Na území Kunraticko-michelského lesa najdeme totiž i místa vhodná pro posilování, ping-pong, jógu nebo třeba discgolf.

Pár slov o dětských hřištích již padlo ve třetím díle seriálu 10 zajímavostí v Krčáku. Tentokrát ale nebude řeč pouze o hřištích pro děti, ale hlavně o sportovištích pro mladistvé i dospělé, na které se zaměříme níže.

Nejdříve ale přece jen začneme hřišti pro děti. Dvě jsou součástí vyhledávaných restaurací U krále Václava IV. a Na tý louce zelený, kde můžete zastávku spojit také s návštěvou dvou zoo koutků. Dvě další hřiště jsou poblíž pramene Václavka ve východním cípu lesa, jedno s dřevěným vláčkem je na modré turistické trase a druhé, značně větší, jehož součástí je i dřevěný altán, leží na zelené stezce, kudy vede také cyklotrasa A215. V Krčském lese a jeho okolí je ale dětských hřišť mnohem více. Na jejich umístění včetně včetně základních informací se můžete podívat v naší interaktivní mapě.

 

Posilovna v přírodě

Pokud se vydáte dál do kopce po zelené stezce a na dalším rozcestí odbočíte doleva, dojdete po této trase k dalším dvěma místům, která potěší řadu sportovců. Jedná se o takzvaná lesní sportoviště s fitness prvky, kde můžete využít několika bradel, kladiny, dvou laviček na posilování břišních svalů, pár vyšších hrazd na přítahy a nízkých hrazd pro kliky nebo přeskakování snožmo. U západnějšího sportoviště se nachází také dětské hřiště a zastřešený altán.

 

„Poblíž srubu Gizela se kromě dětského hřiště nachází také krásné lesní fotbalové hřiště.“

 

Oblíbené hřiště je též u srubu Gizela, kde je možné využít také pingpongového stolu, venkovního grilu, veřejného ohniště, přilehlého velkého altánu nebo si zahrát zápas na lesním fotbalovém hřišti. Ke srubu Gizela, ve kterém se během sezony můžete občerstvit, vede modrá a zelená turistická stezka.

Velké opravené hřiště se spoustou dřevěných prolézaček, houpaček, klouzaček a malým altánem můžete navštívit na severu lesa přibližně sto metrů západně od Hotelu Nosál a Grill Restaurantu Za Větrem. U tohoto hřiště rozhodně nesmíme opomenout ani dva stromy sekvojovce obrovského, kterých roste v České republice jen několik kusů. Jedná se o nejmohutnější strom na naší planetě a dožívá se až několika tisíc let. Objeven byl v USA, odkud byla jeho semena postupně během druhé poloviny 19. století rozvážena do Evropy. Jediné pražské exempláře v Krčském lese byly vysazeny v polovině 20. století, semena se podařilo získat ze zámeckého parku v Ratměřicích na Benešovsku.

Jak jsme již v úvodu zmiňovali, Krčský les se sám nabízí k nespočtu sportovních aktivit. Ať už se jedná o jógu, tai chi, badminton, pétanque nebo třeba slackline, jsou vám k dispozici stovky čtverečních metrů lesů a několik luk.

 

„Že jste nikdy neslyšeli o hře zvané discgolf? Tento sport vznikl v 70. letech v USA a v současné době jen po České republice funguje bezmála 100 discgolfových hřišť.“

 

Využít můžete také nového discgolfového hřiště na severní hranici lesa, kousek od restaurace Za větrem u hotelu Nosál a bývalého areálu Interlov. Sport discgolf, který vznikl v sedmdesátých letech v USA, je kombinací frisbee a klasického golfu a v posledních letech si získává v České republice stále více příznivců. Toto hřiště zde v létě roku 2017 vybudovala společnost Passerinvest Group v rámci první fáze obnovy lesoparku a rozsáhlých plánů rekultivace oblasti. Najdete zde dva koše a čtyři výhoziště. Hřiště je navrženo tak, aby vyhovovalo jak začátečníkům, tak i zkušenějším hráčům. O pravidlech hry se může každý dočíst na informačních tabulích v areálu.

 

Sportoviště i v okolí Krčáku

Pokud by vám ani toto nestačilo, stačí zmínit ještě například přilehlou curlingovou halu u metra Roztyly, paintballovou arénu mezi Centrem Chodov a Krčským lesem nebo šest venkovních kurtů a jeden krytý s umělou trávou v areálu TC Spořilov Praha. Další sportoviště okolo lesa jsou třeba tenisové kurty v Thomayerově nemocnici či atletické hřiště u ScioŠkoly. Jedno tenisové a basketbalové hřiště na hranici lesa leží mezi ulicemi Na Ovčíně a Hrabákova. Úmístění všech hřišť a sportovišť najdete v naší interaktivní mapě.

Když se podíváme za hranice lesa i v případě dětských hřišť, několik jich nesmí zůstat opomenuto. Tři hřiště se nachází kousek za západní hranicí Krčského lesa v Zeleném údolí. Dvě další jsou na východní hranici lesa u International Montessori School of Prague a jedno soukromé hřiště leží kousek severněji u Hotelu Globus s restaurací Terassa.

Není tedy pochyb, proč Krčák patří mezi nejoblíbenější pražská místa k rekreaci a sportu, kam ročně zavítají stovky tisíc návštěvníků. Ačkoliv se sportovní možnosti stále rozšiřují, i tak to bude hlavně běh, který je s lesem spojován nejčastěji. Už od roku 1934 se tu každý rok koná legendární závod Velká kunratická. O tom ale zase někdy jindy.