Filmy a seriály, které se natáčely v Krčském lese

Kunraticko-michelský les patří mezi nejkouzelnější a současně nejtajemnější místa v Praze. Není tedy divu, že v minulosti posloužil jako kulisa pro nespočet filmových a seriálových produkcí.

Při slunečném letním počasí vám bude Krčák připadat jako z pohádky. Stačí se však po něm projít v noci nebo za pochmurného počasí a může vám nahnat hrůzu. Jeho temná stránka souvisí i s řadou kriminálních činů, které se tu v uplynulých stoletíchposledních desetiletích udály. Nepřekvapivě tak tato lokalita byla využívána především pro natáčení různých dramatických a napínavých scén.

V následujícím článku vám přinášíme přehled těch nejznámějších filmů a seriálů, které se natáčely v Krčském lese a jeho nejbližším okolí. Některé lokace jsou ve článku proklikávatelné, tak si o nich můžete přečíst více informací.

 

1. Ordinace v růžové zahradě (2019)


Záchranáři na mostě u zříceniny Nového hrádku © TV Nova, zdroj: tv.nova.cz

Přímo na zřícenině Nového hrádku se natáčel 10. díl 15. série Ordinace v růžové zahradě s názvem Pomáhat se nevyplácí, ve kterém záchranáři zachraňují život mladíkovi, kterého zavalil obrovský kámen ze zříceniny, když se zde pokoušel najít kešku. Záchranáři se nakonec rozhodli uvězněnému keškaři amputovat nohu. Ani to však nestačilo, mladík o chvíli později na nosítkách umírá.

 

2. Případ pro zvláštní skupinu (1989)


Zastávka autobusu u restaurace U krále Václava IV © TV Nova, zdroj: YouTube

Šestidílná minisérie Případ pro zvláštní skupinu s Josefem Somrem, Jiřím Schmitzerem a Terezou Brodskou v hlavních rolích sleduje členy zvláštní skupiny, která vyšetřuje těžké zločiny a vraždy. Ve čtvrtém dílu s názvem Král se zlobí zavítají hlavní postavy do Krčského lesa, konkrétně k restauraci U Krále Václava IV. Lokace však v tomto případě představuje venkov, kde se nachází chata veksláka Hejského.

 

3. Kočár do Vídně (1966)


Kulisy velkého betonového schodiště v Krčském lese © Národní filmový archiv, zdroj: YouTube

V roce 1966 vyšel kultovní snímek Kočár do Vídně od režiséra Karla Kachyni a scenáristy Jana Procházky. Hlavní roli v tomto válečném dramatu ztvárnila herečka Iva Janžurová a ve „vedlejší roli“ se tu na malou chvíli objevila i záhadná stavba betonového schodiště, jehož ruiny jsou dodnes ukryty uprostřed Krčského lesa. Historie této zvláštní stavby byla dlouhé roky zahalena rouškou tajemství, než se nám rok a okolnosti vzniku podařilo konečně vypátrat. Dvoudílný článek si o tom můžete přečíst zde.

 

4. Probudím se včera (2012)


Restaurace U Labutě na okraji Krčského lesa © Bio Illusion, zdroj: Facebook

Česká filmová sci-fi komedie Probudím se včera s Jiřím Mádlem v hlavní roli využila prostředí restaurace U Labutě na okraji Krčského lesa v části filmu, kde se učitel Petr Kovář vydá na sraz se svými spolužáky z gymnázia. Restaurace, jejíž tradice se píše už od přelomu 15. a 16. století, zde posloužila na exteriérové i interiérové záběry. Mimochodem, na stejném místě se natáčel také sraz spolužáků ve filmu Vrchní, prchni! z roku 1980.

 

5. Inspektor Max (2018)


Viadukt zaniklé železniční trati v Krčském lese © Česká televize, zdroj: ceskatelevize.cz

Druhý díl jedenáctidílného televizního seriálu Inspektor Max s Jurajem Kukurou v hlavní roli, který má název Výlet, zavítal i do Krčského lesa. Jedna z napínavých scén, kde se auto skoro srazí s traktorem, se odehrává přímo u viaduktu zaniklé železniční tratě, která Krčákem v minulosti vedla.

 

6. Specialisté (2017)


Rybník mezi Thomayerovou nemocnicí a Krčským lesem © Nova plus, zdroj: tv.nova.cz

V 16. dílu třetí série pořadu Specialisté si v jedné ze scén můžete povšimnout rybníčku, který se nachází na rozhraní Krčského lesa a areálu Thomayerovy nemocnice. Právě tento areál se objevil dokonce v desítkách dalších filmů a seriálů. Všechny zde jmenovat nebudeme, ale namátkou můžeme zmínit: Kriminálka Anděl, Modrý kód, Místo zločinu Plzeň, Sanitka, Vraždy v kruhu, Clona, Poldové a nemluvně, Fair Play nebo třeba legendární český sci-fi film Návštěvníci.

 

7. Nevinné lži (2013)


Zahrádka na okraji Krčského lesa © Česká televize, zdroj: ceskatelevize.cz

Kulisy Krčského lesa se objevily také v závěrečné části 11. dílu seriálu Nevinné lži. Zahradní párty u jednoho z domků se totiž konala v Kunraticích v ulici Mašatova, kde pozemky domů přímo sousedí s okrajem Krčáku. V několika záběrech si tak lze povšimnout hustého lesa v pozadí.

 

8. 30 případů majora Zemana (1974)


Zámecký rybník nedaleko Krčského lesa © Česká televize, zdroj: YouTube

Věděli jste, že hned první díl známého seriálu 30 případů majora Zemana se odehrával jen kousek od Krčského lesa? Jezero v úvodním dílu nazvaném Smrt u jezera je totiž ve skutečnosti Zámeckým rybníkem u zámku Krč. Ten sice nestojí přímo v Krčáku, ale zámecký park jen přes silnici v ulici Vídeňská na Krčský les navazuje. Mimochodem, krčský zámek se objevil i v řadě dalších filmů a seriálů, opět uvádíme jen pár z nich: Kronika žhavého léta, ROMing, Řeka čaruje, Sanitka 2 nebo například Místo zločinu Plzeň.

 

9. Vzorný kinematograf Haška Jaroslava (1955)


Kulisy Krčskéh lesa ve filmu z 50. let © Česká televize, zdroj: YouTube

Jedním z vůbec nejstarších českých filmů, které se natáčely v Krčském lese, je snímek Oldřicha Lipského Vzorný kinematograf Haška Jaroslava z roku 1955, jehož předlohou jsou čtyři povídky Jaroslava Haška. Právě poslední příběh Vzorná láska lepších lidí se z velké části odehrával v Krčáku. Dnes, po bezmála sedmi dekádách, byste však konkrétní místa z filmu v Krčáku rozeznali jen stěží.

 

+ bonus: 10. Van Helsing (2004)


Kunratický zámek pár set metrů od Krčského lesa © Universal Pictures, zdroj: YouTube

V tomto případě jsme se od Krčského lesa posunuli už trochu dál, jedná se však o film, který určitě stojí za zmínku. Areál kunratické tvrze, který stojí přibližně 400 metrů od okraje Krčáku, se v roce 2004 přeměnil na jednu z lokací hollywoodského velkofilmu Van Helsing s Hughem Jackmanem v hlavní roli. Snímek po celém světě vydělal více než 300 milionů dolarů, v přepočtu tedy přes sedm miliard korun. Na dvoře zámku tehdy vyrostly kulisy celé středověké vesničky. V pozadí snímku z filmu si můžete povšimnout kunratického zámku.