Průvodce lokalitou

Průvodce lokalitou

Tipy na výlety, zajímavá místa, historie

Sedm tipů na (nejen) zimní aktivity s dětmi v Krčáku

Už si nevíte rady, jak zabavit děti v zimě? Stavění sněhuláka, sáňkování nebo koulovačka je nebaví? Zajděte s nimi do Krčáku! Sepsali jsme pro vás pár tipů na zimní aktivity do sněhu i bláta, které zabaví jak vás, tak i ty nejmenší.

Kvíz: jak dobře znáte Krčský les?

Vyzkoušejte si jednoduchý kvíz, ve kterém si ověříte, jak dobře znáte lokalitu Kunraticko-michelského lesa neboli Krčáku. Povede se někomu zodpovědět všechny otázky?

10 aktivit a her pro děti v Krčáku

Máte také někdy problém dostat vaše děti od obrazovek? Co takhle je vytáhnout do Krčského lesa na zábavné odpoledne plné lesních her a aktivit? Pro inspiraci jsme pro vás sepsali 10 osvědčených tipů, které vaše děti rozhodně zabaví.

Na co vyrazit do Krčáku? Přehled jedlých pokladů lesa

Třebaže na to často zapomínáme, příroda kolem nás je bohatá na ovoce, houby a jiné plodiny, které tam jen čekají na to, až je posbíráme. Připravili jsme si pro vás podrobný přehled všech plodin, které můžete v Krčském lese najít, včetně jejich umístění i pár tipů, co z jednotlivých pokladů lesa lze…

Nové vodní plochy u Krčského lesa

V těsné blízkosti Krčáku, v navazujícím parku Nové Roztyly se připravuje realizace nové vodní nádrže a několika tůní. Podívejte se, kde bude umístěna největší z nich. Vyvedení na povrch se dočká i zatrubněná část Roztylského potoka.

Bitva v Krčském lese během Pražského povstání

Události Pražského povstání z května 1945 jsou dodnes spojovány především s boji o Český rozhlas, o Staroměstskou radnici nebo s bitvou na Pankráci. Tuhým bojům se však nevyhnul ani Krčský les, který okupovala nacistická vojska.

Historie proslulého Lesního divadla v Krči

Historie dnes již zaniklého Lesního divadla v Krči sahá více než sto let zpátky. Seznamte se s unikátní stavbou, kterou v roce 1913 vybudoval lékař Jan Šimsa na pozemcích statkáře Welze poblíž bývalého Šimsova sanatoria, jen kousek od Krčského lesa.

Není Krčák jako Krčák

O tom, že Krčák je oblíbeným výletním místem, není pochyb. Věděli jste ale, že Krčáky máme v Praze hned dva? Kde se nachází ten druhý a jak se vlastně správně oba lesy jmenují?

Krčský les a jeho 12 „nej“

Kunraticko-michelský les, lidově známý jako Krčák, je jedním z největších pražských lesů a nejoblíbenějších rekreačních lokalit v celé metropoli. Není tak divu, že je též držitelem několika rekordů a kuriozit, které si v tomto článku představíme.

Historie pivovarů v okolí Krčského lesa

S lokalitou Krčáku je už po staletí provázána tradice nejen lesních restaurací, ale také pivovarů. Na historii Pragovaru nebo rodu Korbů z Weidenheimu dnes navazuje Pivovar Kunratice se svým pivem Muflon.

10 staveb v Krčáku s nejzajímavější historií

Žádný jiný pražský les nemá tak bohatou historii jako ten Kunraticko-michelský. Možná ještě poutavější je ale historie jednotlivých staveb, které se v něm ukrývají. Pojďme se podívat na deset nejzajímavějších.

Otevírání studánek v Kunratickém lese

Každý rok na jaře se v Kunraticko-michelském lese koná tradiční otevírání studánek. Jak tato více než 40 let stará oslava vznikla? Kdo to byl studánkový dědeček? A v jakém stavu jsou studánky dnes?

Historické vraždy v Krčském lese

Kunraticko-michelský les dnes patří mezi oblíbené a klidné rekreační lokality, ale ne vždy tu bylo zcela bezpečno. Pojďme si připomenout několik událostí z minulosti, ze kterých běhá mráz po zádech.

Tajemné schodiště v Krčském lese – 2. díl

Před rokem a půl se nám podařilo rozluštit jednu z největších záhad Kunraticko-michelského lesa. Přišli jsme na to, co uprostřed Krčáku desítky let dělá ruina monstrózních betonových schodů. Měli jsme však nakonec pravdu?

Uplynulo 600 let od smrti Václava IV. v Krčáku

Na 16. srpna připadá jedno významné jubileum – k tomuto dni je to přesně šest století, co v Krčském lese na Novém hrádku zemřel Václav IV., český král a syn Karla IV. Jaká je historie tohoto místa a jak vypadá dnes?

Kam v Praze na výlet s kočárkem

Praha má ze všech světových metropolí největší podíl přírodních ploch. Je tedy zřejmé, že si můžete opravdu velmi dobře vybírat z míst, kam vyrazit na výlet. Kam se ale dostanete nejjednodušeji s kočárkem?

Po stopách bývalé lesní restaurace Hájovna

V severní části Krčského lesa stávala vyhlášená restaurace Hájovna, která lákala místní a výletníky na skvělou kuchyni i hudební vystoupení. Pojďme se společně podívat na toto místo, kde se dnes bohužel nachází jen opuštěné ruiny.

Jak se žije dětem v lesní mateřské škole u Krčáku

Věděli jste, že se na samém kraji Krčského lesa nachází klub Lesnění, který funguje v duchu lesních mateřských škol? Děti zde tráví skoro každé dopoledne v Krčáku a ve zbytku dne si hrají nebo tvoří v jurtě u lesa. Pojďme se na toto kouzelné místo podívat.

Záhadné schodiště v Krčském lese

Kunraticko-michelský les je plný záhad. Například v jeho jižní části můžeme narazit na poničené tajemné schody, které na první pohled vedou odnikud nikam. Chcete vědět, kdy a proč tu bylo schodiště postaveno?

Temná stránka Krčáku: vraždy a úmrtí

I jeden z nejkrásnějších lesů v Praze má svoji odvrácenou stranu, o které se někteří místní bojí mluvit. Pojďme se blíže podívat, které nešťastné události Kunraticko-michelský les v minulosti provázely.

Krčský les v porovnání s ostatními lesy v Praze

Kunraticko-michelský les patří mezi největší zalesněné plochy na území hlavního města. Krčský les jsou plíce Jižního Města a současně také oblíbené výletní místo, které ročně navštíví na 700 tisíc lidí. Jak je ale velký v porovnání s ostatními známými lesy a lesoparky?

Jak se nová trasa metra D dotkne Krčského lesa?

Povede metro pod Krčákem? Kde budou stanice? Máme se obávat více návštěvníků? Jak tato výstavba ovlivní okolí i samotný Kunraticko-michelský les? Na vše se pokusíme v následujícím článku odpovědět.

Zámek Kunratice a zámek Krč

Nový hrádek nebyl v uplynulých stoletích jedinou stavbou šlechty v okolí Krčského lesa. Ještě dříve se tu nacházely středověké tvrze a sídla vrchnosti. Tentokrát zapátráme v minulosti dvou nedalekých zámků – Krč a Kunratice.

Hřiště a sportoviště v Krčáku

Krčák je oblíbený nejen výletníky, pejskaři, běžci či cyklisty, mnohé sem láká i další sportovní vyžití. Na území Kunraticko-michelského lesa najdeme totiž i místa vhodná pro posilování, ping-pong, jógu nebo třeba discgolf.

Viadukty zaniklé železniční trati

Kunraticko-michelský les historicky sloužil k lovu zvěře, k vycházkám a výletům, ale také jako místo, kudy procházely důležité trasy. Například Vídeňská silnice nebo železnice.

Urešova a jiné studánky

Někomu se to může zdát na první pohled příliš, ale na území celé Prahy lze napočítat přibližně 250 studánek. V současné době mají spíše nostalgickou a okrasnou hodnotu, dříve byly často jediným zdrojem pitné vody pro okolní obyvatele.

Kunratický mlýn s Dolnomlýnským rybníkem

Kunratický mlýn, nebo také Dolní mlýn, byl postaven v polovině 18. století a od poloviny 19. století tu byla zřízena proslulá hospoda rodinou Bartůňkových. Ta se o tuto stavbu starala po pět generací.

Sekvojovec obrovský v Krčském lese

Ne nadarmo se sekvojovec obrovský nazývá mamutím stromem. Jedná se totiž o nejmohutnější strom na celé planetě. Tři kousky se nacházejí přímo v Krčáku.

Kunratický les, nebo Krčák?

Někdo ho zná jako Kunratický les, jiný ho nazývá Michelským lesem a někteří mu neřeknou jinak než Krčský les či Krčák. Jak se tedy vlastně ten les mezi Prahou 4, Prahou 11 a Kunraticemi správně jmenuje?

Zookoutky a restaurace v Krčském lese

Ze stovek tisíc návštěvníků ročně tvoří značnou část rodiny s dětmi. Krčák je láká nejen dětskými hřišti, sportovišti nebo vyhlídkami, ale také oblíbenými zookoutky a spoustou míst k občerstvení. Na vše se v dnešním díle seriálu 10 zajímavostí v Krčáku podíváme.

Údolí Kunratického potoka

Napříč Krčákem vede řada cest a stezek. Jednou z nejoblíbenějších je žlutá turistická trasa, která začíná u stanice metra Roztyly a postupně vás po severní části lesa dovede k rybníku Labuť a k údolí s potokem. Tudy se můžete vydat až na jih lesa a dál do Kunratic a třeba i…

Velký altán a další přístřešky v Krčském lese

Není nad to si během vycházky po lese trochu odpočinout. A k tomu si třeba vybalit svačinu nebo jen tak chvíli sedět a kochat se okolní přírodou. Krčský les je naštěstí opatřen velkým počtem altánů, které poslouží i jako přístřešek v případě nečekané přeháňky.

Rybník Labuť a jiné vodní plochy v Krčáku

V Krčáku můžeme navštívit hned tři rybníky, které se nacházejí na toku Kunratického potoka, a jednu nádrž na hranici lesa Jižní spojky. Nejmenší rybník najdeme v Thomayerově nemocnici, o něco větší Dolnomlýnský na jihu lesa a ten největší, rybník Labuť, kousek od Vídeňské ulice.

Zřícenina gotického hradu Nový hrádek

Karlštejn, Konopiště nebo Křivoklát zná asi každý. Co ale Nový hrádek? V Praze se kromě Pražského hradu nacházejí i pozůstatky hradů a zámků. Mezi ně patří opevnění na Vyšehradě, zřícenina Baba nebo na samém jihu Kunratického lesa zřícenina královského gotického Nového hradu z 15. století, který…

Přehled dílů – seriál 10 zajímavostí v Krčáku

Kunraticko-michelský les, často také nazývaný jako Krčský les nebo Krčák, patří mezi největší zalesněné plochy na území hlavního města. Každý rok tuto lokalitu navštíví bezmála 700 tisíc lidí. Co vše je sem přivádí? To se dozvíte v našem průvodci po těch nejzajímavějších místech v Krčáku.